Dobro je znati kako okoliš čuvati

Autor: Robert Matanović, 28. 1. 2014.

8. b razred naše škole uključio se u nagradni natječaj trgovačkog lanca Emmezeta i Bioteka – udruge za promicanje biologije i srodnih znanosti: „Mali ekolozi – velike nagrade!“

Od 252 prijave iz osnovnih škola diljem Lijepe Naše, naš je projekt prošao u drugi krug.

Cilj ovoga natječaja je probuditi svijest o zaštiti okoliša i prirode među učenicima osnovnih škola na području Republike Hrvatske te potaknuti proaktivan stav u zaštiti okoliša i prirode kako bismo doprinijeli odgoju odgovornih i samosvjesnih učenika koji će zaštitu okoliša i prirode smatrati prioritetnim ulogom za budućnost.

U ovom natječaju od prijavitelja se očekivalo da razredi samostalno osmisle projektne ideje te da ih provedu što je samostalnije moguće. Preporuka je bila istražiti koji su najveći problemi u zaštiti okoliša i prirode u lokalnoj sredini, te osmisliti koja su moguća konkretna rješenja tih problema.

8. b razred je zajedno sa svojom razrednicom, učiteljicom biologije i kemije prijavio svoj projekt pod nazivom: „Dobro je znati kako okoliš čuvati“ u kategoriji „Otpad“.

Zašto baš ova kategorija? - Zbog uočene nedovoljne osvještenosti i nemogućnosti razvrstavanja otpada i odlaganja  u za to predviđene kontejnere u našim mjestima.

Što nam je cilj? - Potaknuti učenike i lokalnu zajednicu iz koje dolaze naši učenici na sakupljanje starog papira, plastičnih čepova i otpadnih baterija kako bismo barem djelomično smanjili količinu otpada i njegovoga štetnog utjecaja na okoliš i podizanje svijesti o važnosti recikliranja.

Projekt ćemo provoditi od siječnja 2014. do 1. svibnja 2014. kroz 4 osnovne aktivnosti:

1. “Svaku rolicu u školicu” –aktivnost obuhvaća sakupljanje kartonskih rolica od toalet papira i ubrusa za ruke u kućanstvima i školi, izradu velikog kartonskog spremnika za hol škole u koji će se ubacivati rolice, donošenje rolica u školu (svake srijede učenici 8.b će dočekivati i preuzimati sakupljeno od mještana), jednom mjesečno na satu razrednika izraditi praktične uporabne predmete od kartonskih rolica i poticati ostale učenike na njihovo moguće recikliranje na ovaj način.

2.  „Papir jedan Zemlji vrijedan“ -  provedba velike godišnje akcije sakupljanja starog papira(sve sakupljene kartonske rolice koji nisu bile iskorištene u dekorativne svrhe ujedno spadaju ujedno u stari papir).

3.  “Plastičnim čepovima do skupih lijekova”- nastavljamo još aktivnije sakupljanje plastičnih čepova i dostavljanje Udruzi oboljenih od leukemije i limfoma Hrvatske iz Čakovca.

4. “Baterije skupite, Hg, Cd i Pb na sigurno uputite” – nastavljamo s prikupljanjem otpadnih baterija i odvozimo ih u reciklažno dvorište u Osijeku.

Vrlo smo ponosni na svoj dosadašnji uspjeh i timskim radom planiramo otići i korak dalje, ali smo svjesni da naš uspjeh neće biti moguć bez potpore svih učenika, djelatnika i lokalne zajednice u kojoj živimo.

Učenici 8.b razreda i Sandra Ižaković, razrednica

OZUJAK 2024..pdf

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr