Međunarodni dan plesa

Autor: Mirna Scheibl, 30. 4. 2014.

29. travnja obilježava se međunarodni Dan plesa. U svijetu se slavi od 1982. g., a u Hrvatskoj od 1999.g. Širom svijeta se čitaju međunarodne poruke vezane uz ples.

Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je ovu inicijativu, a izabrao je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora, Jeana Georgesa Noverrea, za Svjetski dan plesa.

Mi smo ga u našoj školi obilježili u međusmjeni, a započeli smo ga porukom:

„Već od prvih dana nakon rođenja, kroz pokret, vođeni radoznalošću učimo o sebi i okolini, puno prije prvog osmijeha i prvih riječi.
U prvim godinama života nastavljamo s istraživanjem tijela, njegovih mogućnosti i granica. Kroz igru uživamo u pokretima valjanja, puzanja, prekobacivanja, dubljenju na glavi, neumornom skakanju i trčanju. Kad reagiramo na glazbu u prvim pokušajima ritmiziranog plesa, okolina nas bodri s mnogo simpatija.
No, vrlo brzo nakon toga, još tijekom djetinjstva ta nevjerojatna tjelesna ekspanzija biva sve više i više potisnuta u drugi plan jer „mora se“ mirno sjediti, mirno stajati, ujednačeno hodati i što prije pokoriti se svijetu odraslih. Svijetu u kojem se ne pleše bilo kako i bilo kada. Svijetu u kojem se pleše samo u rijetkim prilikama.
Ako se ovoj standardnoj priči o odrastanju uspijete na tren oduprijeti, pronaći trag onog zatomljenog dječjeg u sebi i zaplesati malo bez posebnog povoda, učinit ćete nešto posebno za vas same, a možda time i potaknete ljude oko sebe da učine isto.
Možda je upravo Dan plesa pravi dan da s takvim pokušajem počnete?!“

Irma Omerzo, plesačica, koreografkinja i plesna pedagoginja

Učenici 5. i 6. razreda prikazali su splet narodnih plesova a učenici 7. i 8. razreda otplesali su Engleski i Bečki valcer. Zatim smo svi zajedno zaplesali „kaubojac“. Nakon toga je uslijedilo natjecanje u plesu s balonima a najbolje i najizdržljivije smo nagradili čokoladom.

Pobjednički plesni par su Marija Pleša 8b i Denis Balog 7b.

Lijepo smo se svi zabavili i plesno družili!

Martina Kustura, učiteljica GK

Tatjana Kolarić, učiteljica TZK

OZUJAK 2024..pdf

« Ožujak 2024 »