SVJETSKI DAN PJEŠAČENJA

Autor: Robert Matanović, 19. 10. 2014.

Svjetski Dan pješačenja obilježavamo  15. listopada 2o14. godine. Cilj ovog obilježavanja je izvesti što veći broj ljudi u prirodu te na taj način ukazati na važnost kretanja  a kao takvo, hodanje je jedno od najjednostavnijih načina očuvanja i unapređenja zdravlja.

Mi smo u našoj školi  trebali obilježiti Svjetski Dan pješačenja šetnjom kroz Viljevo, no kako su nas vremenske „neprilike“ spriječile u realizaciji,  učenici 8-ih razreda i slobodni učenici 5-ih i 6-ih razreda obilježili su simbolično taj Dan u dvorani. Hodali smo 15 minuta a nakon toga se uključili u sportske aktivnosti-košarka, odbojka, badminton.

Nešto o hodanju:

Redovnih 30 minuta hoda produžuje život

Zdravstvene prednosti hodanja su brojne:

• smanjuje rizik od bolesti srca i infarkta
  • poboljšava kvalitetu sna
  • smanjuje rizik od visokog tlaka i dijabetesa
  • štiti od depresije
  • smanjuje opasnost od prijeloma u starijoj dobi
  • pomaže u borbi protiv stresa
  • poboljšava raspoloženje
  • potiče mršavljenje
  • pozitivno utječe na zglobove i smanjuje bol uzrokovanu artritisom

Kako pravilno hodati

Hodanje je tjelesna aktivnost. Potrebno je ispravno izvoditi pokrete kako bi se smanjio rizik od ozljeda.  U hodanju sudjeluje više od 200 kostiju te svih 600 mišića koje čine naš mišićni sustav.

Kad hodate leđa držite uspravno, glavu visoko, ramena vam moraju biti opuštena, stražnjica prema unutra, a stopala paralelna jedno s drugim.Držite ruke lagano savinute u laktovima i pomičite ih u ritmu sa suprotnom nogom.Neka i disanje bude usklađeno s hodanjem: ovisno o brzini hoda, prilagodite i brzinu disanja.Hodajte tako da najprije spuštate petu na tlo, a tek potom ostatak stopala.Pazite da ne radite uobičajene pogreške u hodanju: gledanje u tlo, opuštanje trbušnih mišića, neprilagođena dužina koraka, nagle izmjene ritma hodanja te hodanje bez podizanja stopala od poda.Dok hodate gledajte 3-4 metra ispred sebe. Tijekom hoda zategnite trbušne mišiće - time dajete potporu kralježnici i poboljšavate držanje.  Obucite komotnu odjeću i udobne tenisice.

Izdvojite svakodnevno 30 minuta za hodanje !

Viljevo, 16. listopad 2014.                                             Učiteljica tzk-a: Tatjana Kolarić

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr