Jesen u šumi

Autor: Robert Matanović, 3. 11. 2014.

Učenici i učitelji  PŠ Ivanovo i PŠ Kapelna su 31. istopada 2014.g. posjetili šumu Kapelački lug. Integracijom nastavnih predmeta vjeronauk, hrvatski jezik, priroda i društvo i tjelesna i zdravstvena kultura, uočavali su promjene nastale u prirodi te opisivali prirodu i djelatnosti ljudi u šumi u jesen.

Prijevoz učenika i učitelja, traktorom od Područne škole Kapelna do šume i natrag, izvedeni su u suradnji roditelja i škole (zahvaljujemo obitelji Begović). Prema programskim sadržajima učenici su uočavali osobitosti šume te istraživali i prepoznavali vrste drveća, ponavljali o orijentaciji, gospodarskim značajkama zavičaja, razgovarali.

U šumi su nas dočekali šumari Hrvatskih šuma te nas uputili u postanak i starost šume u kojoj se nalazimo (140 godina),  vrstama drveća i ostalih biljaka, njihovoj ulozi te načinima njihovog raspoznavanja u šumi kao i tipičnih šumskih životinja našeg zavičaja.  Ujedno nam je objašnjena i ekološka uloga te ekonomska gospodarska vrijednost izdvojenih primjeraka po jednog drveta što je male đake najviše zainteresiralo (GOO).

Kroz šetnju, pri povatku,  uslijedila je kratka analiza provedenog. Planirani zadaci su ostvareni, a istaknuli smo i važnost tjelesne aktivnosti te boravka na svježem zraku (ZO)!

Izvor: Josip Vrban, učitelj RN

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr