Ana Althea Šehić na državnom natjecanju iz kemije u Šibeniku

Autor: Luka Balković, 6. 5. 2015.

Prošli tjedan održano je državno natjecanje iz kemije u Šibeniku na kojem je sudjelovala naša Ana Althea Šehić sa svojom mentoricom Sandrom Pavičić. U nastavku donosimo Altheino viđenje natjecanja na kojem je ostvarila izvrstan uspjeh i ušla u top 10 kemičara generacije.

Prvi dan smo, nakon dugačke voznje autobusom,  nastavnica i ja smještene s ostalim sudionicima u turističkom naselju Solaris, a zatim nas je OŠ Meterize lijepo ugostila prigodnim i zabavnim programom.

Slijedeće je jutro odmah uslijedio natjecateljski dio koji se sastojao u izvođenju 2 pokusa te pismenom dijelu natjecanja. Za svaki pokus smo imali 2 sata vremena da ga izvedemo i riješimo zadatke. Bila sam pod tremom, obzirom da mi je ovo bilo prvo državno natjecanje u kojemu sudjelujem, ali su se organizatori natjecanja trudili da budemo sto opušteniji i da shvatimo da smo pobjednici samim dolaskom na državno natjecanje. U našoj učionici gdje su bili smješteni osmaši, najviše nam je pomogao docent Judaš da pobijedimo strah, opustimo se i pokažemo što znamo za vrijeme rješavanja zadataka i izvođenja pokusa.

Treći smo dan, nakon razgledavanja prekrasnog Šibenika, po dolasku u hotel bili upoznati sa uspjesnošću riješenih zadataka, a navečer smo saznale da sam osvojila 10. mjesto. S obzirom da sam bila uvjerena da ću biti zadnja, bila sam presretna s 10. mjestom.

Zadnji dan je bilo svečano zatvaranje Državnog natjecanja, tada su prozvani učenici koji su postigli najbolje uspjehe te su im uručene prigodne nagrade. Također nas je Državno povjerenstvo upoznalo sa olimpijadama u kojima sudjeluju kemičari, ali i općenito o zbivanjima u "svijetu kemije" u Hrvatskoj. Za kraj su nas članovi Državnog povjerenstva ugodno iznenadili izvođenjem Vatrinog hita "Tango". Svi smo pjevali čak i osoblje hotela.

Mislim da je ovo natjecanje prije svega bilo veliko životno iskustvo u kojem smo svi puno više naučili osim same kemije. Meni je ovo natjecanje pomoglo pri odabiru puta kojim planiram ići dalje, kroz školovanje i život općenito. Zadovoljna sam sa svojim uspjehom, analizirala sam pogreške i nadam se da ću i sljedeće godine svojim vještinama i znanjima zaslužiti sudjelovanje na Državnom natjecanju iz kemije i pokušati postići još veći uspjeh od sadašnjega. Vrlo sam zahvalna svojoj nastavnici kemije, Sandri Pavičić, koja me pripremala za sve razine natjecanja i puno toga činila za mene. Mislim da se naš zajednički trud isplatio.

Ana Althea Šehić, 8.b

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr