SVETI ANDRIJA - Dan općine i župe Viljevo

Autor: Mirna Scheibl, 27. 11. 2015.

U ponedjeljak, 30. studenog slavimo blagdan sv. Andrije. Za nas je to poseban dan budući da naša crkva nosi ime tog sveca, zaštitnika naše župe i tada slavimo Dan općine i župe Viljevo.

Sveti Andrija jedan je od dvanaest Isusovih apostola i brat svetog Šimuna Petra.

Rođen je u Betsaidi u 1.st., bio je prvi biskup grada Carigrada i ribar na Genezaretskom jezeru (tj. Galilejskom moru) u Kafarnaumu.

Prema nekim evanđeoskim izvještajima, Andrija je bio prvi od apostola kojega je Isus pozvao, pa ga istočne crkve obično i nazivaju »Prvozvani«.

Kao što je Isus imao svoj križ i Andrija ima svoj - kasnije nazvan Andrijin križ u obliku slova X na kojem je razapet.

Štovanje svetog Andrije rašireno je u mnogim krajevima, pa se tako štuje kao zaštitnik kod grlobolje, kostobolje, zaštitnik je ribara, neudanih žena i žena koje žele postati majke, umjetnika, pjevača i drugih, a u narodu se njegov blagdan posebno gleda u svjetlu razmeđa kraja jedne i početka druge liturgijske godine.

»Kad je Isus prolazio pokraj Galilejskog mora, opazi dvojicu braće, Šimuna, zvanog Petra, i brata mu Andriju, kako bacaju mrežu u more – bili su, naime, ribari – pa im reče: „Pođite za mnom, i učinit ću vas ribarima ljudi!” Oni istoga časa ostave mreže i pođu za njim.« (Mt 4,18-20)

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr