ETNO,ETNO,ETNOMUZIKOLOGIJA

Autor: Marijana Lazar, 13. 2. 2020.

U sklopu ovogodišnjeg školskog projekta Baštinimo ljepotu svoga kraja, učenici šestih razreda su se pod vodstvom učiteljice glazbene kulture Martine Kustura iskušali u poslu etnomuzikologa.

Posjetili smo dvije bake, Mariju Marčec u Viljevu te Veru Živković u Podravskoj Moslavini.

Baku Mariju posjetili su učenici 6b razreda – Marija Kopić, Benjamin Ronta i Petra Lukurić. Baka Marija rado nas je primila te otpjevala dvije pjesme koje smo snimili,a saznali smo da ih je  naučila od svojih stričeva kada je imala 15 godina.

Pjesme „U suton proljetne noći“ i „Ja ne žalim“ pjevali su u raznim prigodama: na zabavama, kućnim druženjima ili sjedeći vani na klupi. Osim što nam je pjevala, baka Marija i njena prijateljica Agica pričale su nam kako su u mladosti provodili večeri – preli su,šlingali,a kad im je dosadilo onda su pjevali i kartali.

Baku Veru posjetili su učenici 6a razreda – Martino Zetaić, Ivan Šimara i Danijel Matoković. Bio je prisutan i Ante Knežević pa su nam zajedno ,u dvoglasju, otpjevali pjesme „Prošeta momče kroz selo“ i „Dolinom se šetala“. Ove pjesme također su pjevali u različitim prilikama, a najčešće pri druženjima na ulici gdje su bili dok nije zvonilo na pozdravljenje.

Pjesme je zapisala učiteljica Martina, a na projektnom danu izvest će ih školski tamburaški orkestar.

učiteljica glazbene kulture Martina Kustura

OZUJAK 2024..pdf

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr