MAJČIN DAN - PŠ Podravska Moslavina

Autor: Marijana Lazar, 9. 5. 2022.

Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja, pa i Hrvatskoj, obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju.

Kao osnivačica današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je 12.5. 1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala Memorial Mothers Day Meeting. S 500 bijelih karanfila izrazila je svoju ljubav prema preminuloj majci i u mjesnoj ih je crkvi dijelila drugim majkama. Posvetila se inicijativi za osnivanje službenog državnog praznika u čast majki, pišući pisma političarima, gospodarstvenicima, svećenicima i ženskim udrugama. Već 1909. godine majke su u 45 država SAD -a slavile majčin dan, a američki predsjednik proglasio je 1914. godine Majčin dan nacionalnim praznikom.

Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem (bijeli i crveni karanfili su uglavnom zaboravljeni), te čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci.

U našoj školi se taj dan obilježava u petak uoči Majčinog dana prigodnom priredbom. Učenici su cijeli mjesec marljivo radili, pjevali, recitirali, crtali, plesali...da bi razveselili svoje drage mame.

Priredbu smo započeli pjevajući. Školski pjevački zbor pod vodstvom učiteljice Suzane Nikolić izveo je nekoliko pjesama posvećenih mamama, no i jednu posvećenu tati. Osim pjesama bilo je tu i lijepih stihova upućenih našim dragim mamama ali i tatama, bakama i djedovima, budući da se u mjesecu svibnju obilježava i Dan obitelji.  Da bi bilo još veselije bilo je tu i plesa – Hoki poki i Mali ples. Pavao Bošnjak , učenik 2.r. glazbene škole pri OŠ August Harambašić Donji Miholjac, izveo je na gitari skladbu Andante. Za učenje Malog plesa zaslužan je učitelj Josip Vrban, a za recitacije učiteljica Marija Schweigert. Na kraju priredbe sve nas je pozdravio župnik koji je djeci darovao poklončiće – knjižice. Djeca su svoje mame razveselila čestitkama za Majčin dan.

Drage mame, sretan Vam Majčin dan!!!!!

Marija Schweigert, učiteljica razredne nastave

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr