Jesen u šumi i Svjetski dan pješačenja

Autor: Marijana Lazar, 15. 10. 2023.

U petak, 13.10.2023.g. učenici i učitelji PŠ Podravska Moslavina i PŠ Krčenik obilježili su Međunarodni dan pješačenja i pozdravili jesen u šumi.

Ovaj lijep i sunčan dan započeli smo pješačenjem od škole u Krčeniku do obližnje šume. Na taj smo način potaknuli djecu na promišljanje o zdravom načinu života, istaknuli važnost pješačenja i boravak na svježem zraku. Tako smo ponovili zašto se obilježava Svjetski dan pješačenja. Promatrali smo promjene u prirodi te uz tople zrake jesenskog sunca stigli do šume.

Tamo su nas srdačno dočekali djelatnici Šumarije Donji Miholjac. Pozdravio nas je upravitelj šumarije gospodin Petar Dobi, a o važnosti šume nam je govorio gospodin Darko Špoljarić. Neki su učenici ponovili a neki naučili  dosta toga o drveću, utjecaju vremenskih prilika na drveće, o biljkama, životinjama, orijentaciji, nametnicima… Nakon uvodnog predavanja hodali smo šumom uz stručnu pratnju gospodina Darka Špoljarić. Sve naučeno smo ponovili i što je najvažnije doživjeli. Prepoznavali smo najčešće drveće u šumi – hrast lužnjak, jasen i grab, uočavali oznake na stablima predviđenih za sječu, orijentirali se pomoću godova i mahovine, prepoznavali gljive i ostalo šumsko bilje. Vrativši se na početak šume, dočekala nas je ugodna okrijepa koju su pripremili djelatnici šumarije. Prije okrijepe smo sve naučeno provjerili rješavajući nastavne listiće iz prirode i društva i vjeronauka. Kako se na svježem zraku brže ogladni, prionuli smo ukusnom objedu koji su za nas pripremili djelatnici šumarije. Na kraju smo se zagrijali, razgibali i poigrali na svježem zraku.

Zahvaljujemo Šumariji Donji Miholjac na stručnoj pratnji, okrijepi i ugodnom društvu!

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr