Autor: Sandra Vrbešić, 28. 2. 2024.

U srijedu, 28. veljače na satu razrednika učenici sedmih i osmih razreda obilježili su Dan ružičastih majica. Dan ružičastih majica počeo se obilježavati od 2007. godine kada su srednjoškolca u gradu Berwick u Kanadi vršnjaci maltretirali jer je u školu došao u ružičastoj majici. U Hrvatskoj je Sabor 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima koji će se održavati svake zadnje srijede u veljači.

Radionicu za učenike kao i prigodne panoe pripremila je stručna služba škole, pedagoginja Antonija Blaženović i psihologinja Sandra Vrbešić.

U uvodnom predavanju učenici su saznali osnovne informacije o Danu ružičastih majica, a zatim su u znak podrške izradili bedž u obliku majice sa natpisom Stop nasilju.

Potom su učenici upoznati sa različitim vrstama nasilja, naučili su što je sukob, što nasilje, a što zlostavljanje te koje sve vrste nasilja postoje. Učenici su trebali u staklenke ubaciti papirić ako su doživjeli neki oblik nasilja. Pozitivno je bilo što su staklenke ostale prazne te od svih učenika ubačen je po jedan papirić u svaku staklenku.

Nakon toga učenici su pisali savjete kako spriječiti nasilje. Neke od njihovih poruka su:

• Ne čini drugom što ne želiš da i tebi čine
  • Reci ljudima što te muči
  • Ako vidiš nasilje koje netko trpi, pomozi mu
  • Ne provociraj druge
  • Izbjegavaj nepotrebno ogovaranje
  • Ne govori ružno o drugome
  • Zatraži pomoć ako ti je potrebna

• Širite ljubav i podršku jedni drugima
  • Nasilje nad drugima nije rješenje
  • Prihvaćajmo raznolikost
  • Ne osuđuj
  • Niste kul ako zlostavljate
  • Stop nasilju
  • Ako imate problem sa vršnjačkim nasiljem idite do stručne službe

• Uključite sve u društvo
  • Poštujte jedni druge
  • Uvijek se obratite drugima kako biste rješili što vas muči
  • Pričaj! Ne trpi

Na kraju su učenici se zajednički fotografirali sa izrađenim bedževima u znak podrške Danu ružičastih majica. Izuzetno nam je drago da učenici našu školu doživljavaju kao školu s nultom tolerancijom na nasilje.

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr