Svjetski Dan šuma i voda

Autor: Robert Matanović, 7. 4. 2014.

Obilježili smo svjetski dan voda i svjetski dan šuma kroz projekt „Dobro je znati kako okoliš čuvati“.

Prigodnim smo panoom na jednome mjestu simbolično obilježili Svjetski dan šuma koji se obilježava 21.3. i Svjetski dan voda koji se obilježava 22.3.

Tema Svjetskog dana voda za 2014. je "voda & energija" a  s obzirom da nam je poznato da korijenje drveća zaustavlja čestice onečišćenja te pročišćuju vodu, ova nas je tema ohrabrila da smo na dobrom putu k zaštiti voda i šuma kroz aktivnosti koje provodimo u sklopu našeg projekta „Dobro je znati kako okoliš čuvati“.

Naše smo otpadne rolice pretvorili u mudre sovice i prelijepe ribice i tako na jednome mjestu objedinili životne zajednice šuma i voda, a ujedno za obilježavanje iskoristili otpadne materijale.

Pronašli smo citat nepoznatog autora: „Ne štedi novac. Štedi šume“. Svojim ekološkim akcijama mi zaista štedimo šume, a na rođendan šuma i voda podsjećamo i sve one koji to još nisu da promjene svoje ekološke navike. Kao rođendanski poklon našim šumama i vodama poklanjamo nastojanje da potaknemo što više naših učenika na shvaćanje da otpad ne mora biti smeće te da kreativno nije nešto što mora biti skupo i blještavo.

MOLITVA ŠUME

Čovječe, kad pored mene prođeš
nemoj podići ruku ni na jedno stablo,
ni na jedan grm.

Nemoj me nepromišljeno ozlijediti.

Ja sam toplina tvog doma i ognjišta
u hladnim zimskim noćima,
prijateljski hlad i štit od vreline
ljetnoga sunca.

Ja sam drvo tvoje kolijevke,
sljeme tvoje kuće, daska tvojeg stola,
postelja na kojoj spavaš
i odmorište vječnog počinka.

Čovječe, poslušaj me i usliši molitvu moju.

Ne ruši me nepotrebno, ne spaljuj me,
nepažnjom, ne sijeci me nerazumno,
ne ozlijedi me bezobzirno.

Khalil Gibran

Ukupno: 211939
Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr