HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN 10. rujan 2014.

Autor: Robert Matanović, 12. 9. 2014.

U znak sjećanja na osnivanje Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) 10. rujan 1991., svake godine na taj dan obilježavamo Hrvatski olimpijski dan. HOO pokrenuo je ovaj program radi što masovnijeg uključivanja građana u razne oblike sportskih aktivnosti i podizanja svijesti o važnosti  bavljenja tjelesnom aktivnošću,  edukaciji mladih o olimpijskom pokretu i njegovom značaju u svijetu.

Mi smo ove godine obilježili taj dan dolaskom u bijelim majicama, izlaganjem likovnih radova učenika, uređivanjem panoa, zajedničkom tjelovježbom učenika 1.-8. razreda i svih djelatnika škole u sportskoj dvorani, a nakon toga uslijedile su sportske aktivnosti.

Bijela majica na simboličan način predstavlja prijateljstvo među ljudima kao što to čini „zastava prijateljstva“,  odnosno olimpijska zastava bijele boje sa pet isprepletenih krugova.

Na vanjskom igralištu odigrala se nogometna utakmica učenika 5.-8. razreda, a u dvorani se igrala košarka i odbojka za učenice 5.-8. razreda.

Nešto o povijesti...

Početci olimpijskih igara odvijali su se u Olimpiji na grčkom poluotoku Peloponezu. Bila su to sportska natjecanja koja su prema mjestu održavanja dobila naziv igre olimpijade. Nitko ne zna kada su počele ali prvi pisani trag potječe iz 776.g.pr.K. Igre su se održavale na istom mjestu svake četiri godine a to četverogodišnje razdoblje dobilo je naziv olimpijada i predstavljalo je jedinicu vremena. Tada se je vrijeme mjerilo u olimpijadama a ne u godinama. Osnivač modernih olimpijskih igara je francuski povjesničar Pierre de Coubertin, koji je 1894.g.u Parizu osnovao Međunarodni olimpijski odbor. Tako su prve moderne olimpijske igre održane 1896. u Ateni. Igre se održavaju svake četiri godine, a ženama je prvi put dopušten nastup 1900.g. u Parizu i to samo u golfu i tenisu. Prve zimske olimpijske igre održane su 1924.g. u Parizu. Danas se ljetne i zimske olimpijske igre održavaju naizmjence svake dvije godine.

Sljedeće ljetne olimpijske igre održati će se u kolovozu 2016. u Rio de Janeiru u Brazilu, a sljedeće zimske u južnokorejskom Pyeongchangu  u veljači 2018.g.

Učiteljica tzk-a: Tatjana Kolarić

OZUJAK 2024..pdf

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr