Sigurno korištenje interneta

Autor: Sandra Vrbešić, 10. 4. 2015.

U četvrtak, 9. travnja 2015. u matičnoj školi održan je skupni roditeljski sastanak za roditelje učenika predmetna nastavne. Ravnateljica Blaženka Krgović pozdravila je roditelje i naglasila potrebu za ovakvim predavanjem zbog  sve češće zloupotrebe interneta. Predavanje na temu Sigurnosti djece na internetu održao je Darko Ćorković, djelatnik PU osječko-baranjske, Odjela za prevenciju.

Gospodin Čorković upoznao je roditelje s opasnostima koje vrebaju na internetu te savjetovao roditelje kako zaštititi djecu od neželjenih sadržaja i osoba kojima su izloženi svakodnevno. Također dogovorene su daljnje preventivne aktivnosti s učenicima i roditeljima četvrtih i šestih razreda.

Podsjećamo vas na 7 zlatnih pravila za sigurno chatanje i sms-dopisivanje (preuzeto sa Unicef.hr)

1. Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti.

2. Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina, može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.

3. Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.

4. U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima. Sve što pošaljete zlonamjerna osoba može iskoristiti da vas ucjenjuje, uz prijetnje da će to objaviti na internetu, na ulazu u vašu školi ili zgradu gdje stanujete.

5. Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.

6. Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.

7. Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr