Projektni dan - SIGURNOST DJECE U PROMETU

Autor: Mirna Scheibl, 13. 4. 2016.

U utorak, 12. travnja u OŠ Ante Starčevića Viljevo održan je projektni dan pod nazivom "Sigurnost djece u prometu". Ove godine projektni dan se odvijao na dvije lokacije, u Viljevu za 117 učenika  predmetne nastave i u Područnoj školi u Podravskoj Moslavini za 99 učenika razredne nastave.

Kao i svake godine, učenici su bili podijeljeni u radionice, koje su vodili naši učitelji.  Učenici predmetne nastave bili su podijeljeni u osam radionica, a učenici  razredne nastave u  četiri radionice.

Radionica u kojoj su sudjelovali učenici prvog razreda, njihove učiteljice te učiteljica engleskog jezika nosila je naziv Sigurno u prometu. Učenici su rješavali zagonetke i pitalice o prometu, izrađivali su štapiće koji su predstavljali boje na semaforu te naučili pjesmu na engleskom jeziku.

Učenici drugog razreda sudjelovali su u radionici pod nazivom Igram se i učim tijekom koje su izradili tri društvene igre na zadanu temu – Prometni memory, Prometni čovječe ne ljuti se te Prometni vrtuljak. Osim navedenog, naučili su pjevati pjesmu Čudna šuma.

Radionica pod nazivom Izrada makete prometnog poligona zabavila je učenike trećeg razreda koji su izradili maketu s vjernim prikazom kolnika, pločnika, prijevoznih sredstava od lego kockica te umanjenim prometnim znakovima.

Četvrtaši su povezali matematiku i promet te realizirali radionicu pod nazivom Geometrijski likovi u prometu. Mjerili su duljine stranica prometnih znakova u blizini škole, a posao nastavili u učionici izračunavajući njihov opseg i površinu. Izradili su i nekoliko prometnih znakova u stvarnoj veličini od stiropora

U predmetnoj nastavi od 5. do 8. razreda učiteljica Martina Kustura i knjižničarka Mirna Scheibl naučili su učenike pjevati i svirati pjesmu Čudna šuma.

Izradu prometnih znakova u tehnici kolaža vodio je učitelj Aleksandar Patajac i učiteljica Ivanka Petekić, a prometne znakove u paintu izrađivali su učenici u sklopu radionice učitelja Roberta Matanovića i učiteljice Senke Jančikić.

Da prometni znakovi mogu biti ukusni, dokazali su nam predstavnici skupne Slatki znakovi  pod vodstvom učiteljica Karin Bockovac i Zdenke Majdenić, koji su ispekli keksiće u obliku prometnih znakova.

Budući da je zaštitnik naše župe sv. Andrija, skupina učenika pod vodstvom učiteljice Dobrile Grgurić i vjeroučitelja Krešimira Crnčana, upoznala nas je s nastankom i značenjem prometnog znaka Andrijin križ.

Zašto Englezi voze  lijevom stranom, nastojali su nam objasniti učenici predvođeni učiteljicama Tihanom Rold i Melanie Kokić.

O osnovnim prometnim pravilima i propisima učenici su upoznati u radionici Sigurnost djece u prometu, koju je vodila učiteljica Ana Kinjerovac, a svoje znanje  o prometnim pravilima i propisima učenici su mogli provjeriti u kvizu Poštujte naše znakove, koji su izradili i vodili učitelji Tatjana Kolarić i Boško Soldić.

Da je alkohol  uglavnom glavni krivac za izazivanje prometnih nezgoda, poučili su nas učenici radionice Etanol – formula za nesreću vođeni učiteljicama Senkom Mikić i Sanjom Nekić.

Sve ovo upotpunili su nam Policijski službenici Odjela prevencije PU Osječko-baranjske, djelatnici policijske postaje Donji Miholjac koji su osmislili i proveli dvije različite radionice. Prva radionica bila je namijenjena učenicima od 1. do 4. razreda, u kojoj je prikazana praktična vježba ponašanja sudionika prometa u raskrižju te prikaza animiranog filma „Crvenkapica u prometu“.

Druga radionica je bila namijenjena učenicima od 5. do 8. razreda, gdje su prisutni učenici mogli  isprobati simuliranu računalnu vožnju motociklom i fotografirati na policijskom motociklu  te se provozati na policijskom biciklu.

Volonteri Kluba mladih gradskog društva Crvenog križa Donji Miholjac, poučavali su učenike o pomoći unesrećenima kroz praktične vježbe.

Voditelj  autoškole  Topolovec, Matej Topolovec, je kroz poligon za vožnju bicikla unaprijedio učeničke vještine vožnje bicikla.

Projektna nastava je usmjerena na iskustveno učenje te su naši učenici, u skladu sa svojim mogućnostima i željama razvijali  vještine i samopouzdanje.

Zahvaljujemo svim vanjskim suradnicima koji su pomogli da se ovaj projektni dan ostvari.

učiteljice Petra Kopić i Ana Kinjerovac

Video prilog s projektnog dana u PŠ P. Moslavina:

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr