Inkluzivni dan - predstavljanje projekta "Učimo zajedno 2"

Autor: Mirna Scheibl, 15. 4. 2016.

U četvrtak, 14.4.2016., u našoj školi je održan inkluzivni dan na kojem je predstavljen projekt "Učimo zajedno 2". Predavanje namijenjeno učenicima, roditeljima, učiteljima i svim mještanima, održala je pedagoginja Nina Fabijanac u holu škole.

Nositelj projekta "Učimo zajedno 2" je Osječko-baranjska županija, a financira ga Europski socijalni fond (95 %), i Osječko-baranjska županija (5%).

Naša škola je ove školske godine partner na ovom projektu, a ujedno i njegov korisnik (imamo 2 asistentice u nastavi - MŠ Viljevo, PŠ Krčenik). Predviđeno trajanje projekta je 12 mjeseci (1.rujna 2015.-31. kolovoza 2016.).

Cilj ovog projekta je unaprijediti socijalno uključivanje djece s teškoćama u redoviti sustav obrazovanja i osigurati 68 pomoćnika u nastavi za 87 učenika s teškoćama u razvoju i smanjiti broj nezaposlenih u našoj županiji.

Pomoćnici u nastavi pružaju neposrednu pomoć učenicima u školi u kretanju, komunikaciji, u učenju, pri uzimanju hrane i pića i obavljanju higijenskih potreba, surađuju s učiteljima i roditeljima. U našoj školi imamo dvije pomoćnice u nastavi: Antonelu Crljenić i Vedranu Šnalcer. Učenici koji imaju pomoćnice pokazuju bolji uspjeh u odnosima s učenicima i učiteljima, više sudjeluju u aktivnostima škole, sretni su i uspješniji na nastavi. Roditelji učenika također su zadovoljni jer osjećaju podršku i vide napredak svoje djece. Pomoćnice su sretne jer imaju priliku raditi, stjecati nova znanja putem edukacije u projektu i nova iskustva u radu s djecom. Učitelji su zadovoljni jer imaju podršku u radu i učenici pokazuju uspjeh.

Inkluzivna škola je mjesto gdje svatko pripada, svatko je prihvaćen, podržava i biva podržavan od strane svojih vršnjaka i drugih članova školske zajednice kako bi se izašlo u susret njegovim obrazovnim potrebama.

Inkluzivna škola pruža jednake mogućnosti svim učenicima.

OŠ Ante Satrčevića Viljevo je inkluzivna škola!

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr