Obilježen svjetski dan plesa

Autor: Mirna Scheibl, 2. 5. 2016.

29.travnja 2016. obilježili smo Svjetski Dan plesa  na satu glazbene i tjelesne i zdravstvene kulture. Na satu glazbene kulture učenici su otplesali tradicijske plesove i  poznati „pačji ples“, a na satu tjelesne i zdravstvene kulture plesali smo valcer, tradicijske plesove i slobodan ples u parovima, te završili kratkim natjecanjem  plesom s balonima, a pobjednici su simbolično nagrađeni.

Općenito....

Svjetski dan plesa obilježava se svake godine 29. travnja i to od 1982. godine pod pokroviteljstvom UNESCO – a. Taj dan slavi uspomenu na rođendan francuskog plesača i koreografa Jeana Georgesa Noverrea, autora "Pisama o plesu i baletu" koja ga potvrđuju kao jednog od najvećih plesnih reformatora.  Bio je francuski plesač, koreograf i baletni teoretičar.

Osnovna ideja tog dana je podsjećanje javnosti na ples kao umjetnički oblik izražavanja te uživanje u njegovoj univerzalnosti koja prevladava sve političke, kulturne i etičke prepreke.

Mnogi smatraju kako je ples najbolja vježba za tijelo, a ujedno može biti veoma zabavna aktivnost za sve dobne skupine. Ples se definira kao ritmično pokretanje tijela prema ritmu glazbe i to pojedinačno, u parovima ili u skupinama.

Za Svjetski dan plesa diljem svijeta šalje se poruka poznate osobe iz svijeta plesa.

Hrvatska poruka u povodu međunarodnog dana plesa, 29.4.2016.:

„Plesači su glasnici bogova”, citiram Marthu Graham koju su zvali majkom modernog plesa. Iza njezinih riječi stoje mudrost i nevjerojatna snaga, jer gledajući umjetnost kao što je ples katkad mi pada na pamet misao da svatko od tih predivnih bića izgleda kao nekakav svevišnji poslanik koji se na trenutak spustio među nas.

Ples je uvijek bio, i ostat će, univerzalni jezik, razumljiv svima, jer što bi naš svijet bio bez njega?

Zato se klanjam našoj profesiji na toj ljepoti i tim osjećajima koji su nas postavili i izgradili kao umjetnike, dajući nam privilegiju da pokretom izrazimo najdelikatnija stanja i emocije koje čovjek proživljava u svome životu.

Leonard Jakovina

učiteljica Tatjana Kolarić

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr