Obilježili smo Međunarodni dan voda

Autor: Sandra Vrbešić, 21. 3. 2018.

Ususret Međunarodnom danu voda koji se obilježava svake godine 22. ožujka, u našoj školi su Bis3ći i psihologinja Sandra Vrbešić odradili zanimljivu radionicu na temu VODA. Opća skupština Ujedinjenih naroda je rezolucijom A/RES/47/193 od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujka svake godine obilježi kao Svjetski dan voda s idejom da se na taj dan u čitavom svijetu posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse.

Radionicu smo započeli rješavanjem labirinta i osmosmjerki na temu voda, a nakon toga krenuli smo s eksperimentima.

Zanimalo nam je koliko vode se potroši ako je slavina ostavljena da kapa. Dobili smo da u jednoj minuti iscuri 8 ml vode, a u jednom danu iscurilo bi 11,52 litre vode.

U drugom eksperimentu nas je zanimalo koliko vode iscuri ako ostavimo vodu da teče dok peremo zube. Dobili smo rezultat: 10,15 litara vode. No onda su učenici demonstrirali da se zubi mogu oprati i s pola litre potrošene vode i najekonomičnija i najštedljivija situacija je bila da je jedan učenik uspio oprati zube samo s potrošena dva decilitra vode.

Na kraju samo odradili eksperiment gdje smo htjeli vidjeti koja je voda najboljeg okusa i isplati li se kupovati vodu u boci?

Učenici su procjenjivali 5 različitih voda koje su bile u identičnim čašama s napisanim brojevima. Vodu su ocjenjivali ocjenama od 1-5 i izračunali smo prosječnu ocjenu. Prvo mjesto s jednakim brojem bodova dijeli voda iz pipe iz učionice i filtrirana voda iz dispenzera u zbornici, dok su kupovne vode ocijenjene slabijim ocjenama.

Bis3ći  za kraj vas podsjećaju na nekoliko zanimljivosti vezanih uz vodu:

- Voda je važan sastavni dio našeg organizma. Ona čini 70 posto našeg tijela, 85 posto krvi, 80 posto mozga i 70 posto mišića. Da organizam izgubi 20 posto svog vodenog sastava, to bi bio kraj.

- Bez jela čovjek može živjeti šest tjedana, a bez vode samo 5 do 7 dana.

- Tijekom života čovjek popije oko 35 tona vode.

- Deva može dugo izdržati bez vode. Njezine zalihe vode nisu u grbi (kako mnogi misle), nego je spremnik vode u želucu u posebnim vrećastim izraslinama. Kad dođe do vode, deva postaje najbrži i najveći potrošač vode u životinjskom svijetu. Ona tada za samo 10 minuta popije 80 litara vode.

- Sjevernoamerički skočimiš, koji živi u američkim pustinjama, može cijeli život provesti da ne popije ni kap vode. On svu potrebnu tekućinu izvlači iz sočnih trava i kaktusa, a kada toga nestane, pa ostane samo suho sjeme, on sam tada stvara tekućinu potrebnu za tijelo, i to tako što šećer iz suhog sjemena razlaže u tijelu na ugljični dioksid, energiju i vodu.

Ukupno: 211956
Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr