Pozdrav proljeću

Autor: Marijana Lazar, 21. 3. 2022.

Ožujsko sunce probija oblake,

a svaka zraka mijenja navike.

Život se budi, životinje, ljudi,

avantura kreće, dolazi proljeće.

Biljke su sretne, pokazuju boje,

krošnja očekuje izdanke svoje.

I pjev ptica se čuje, svaki dan sve jače,

dok novi duži dani zamjenjuju kraće.

U ponedjeljak, 21. ožujka 2022. učenici i učitelji razredne nastave matične škole realizirali su izvanučioničku nastavu Pozdrav proljeću na ribičkom domu u Viljevu.

Cilj nam je bio istražiti i spoznati promjene u prirodi u proljeće.

Pred školom smo se okupili u 9 sati i pješke krenuli prema ribičkom domu u Viljevu.

Dočekali su nas članovi udruge ŠRD „Zlatni karas“ Viljevo, Krešimir Fekete i Antun Knežević.

Ponovili smo sve što znamo o proljeću. Kad počinje i koliko traje, kako se zove prvi dan proljeća i zašto, koje mjesece u godini obuhvaća, kakve se promjene događaju u prirodi, kakvo je vrijeme, što ljudi rade u proljeće, kakve mirise osjetimo u proljeće …

Naši domaćini su nas upoznali s aktivnostima udruge te pozvali učenike da se uključe u rad udruge. Zatim su nas proveli oko ribnjaka i opisali nam što sve rade u proljeće.

Okrijepili smo se finim obrokom i skupili snagu za daljnje istraživanje.

Budući da je sljedećeg dana Svjetski dan voda ponovili smo što znamo o vodama. Opisali smo ribnjak kao vodu stajaćicu te nabrojali koje vode stajaćice još znamo.

Zatim smo se uputili prema rijeci Dravi.

Uz samu Dravu dočekali su nas naši sljedeći domaćini, roditelji učenika prvog razreda.

Nakon kratke okrjepe, spustili smo se prema Dravi. Opisali smo rijeku Dravu i naučili koji su dijelovi tekućice ( izvor, korito, lijeva i desna obala, ušće ). Istražili smo prema toku rijeke na kojoj se obali nalazimo i što se nalazi na suprotnoj obali. Učenici trećeg i četvrtog razreda ponovili su da je ušće rijeke Drave u Dunav kod Aljmaša.

Osim što smo pozdravili prvi dan proljeća saznali smo da je danas i Svjetski dan šuma te smo opisali stabla oko nas i uočili što sa stablima čine dabrovi.

Otpjevali smo vesele pjesmice o proljeću, snimili foto priče i puni dojmova krenuli kućama.

OZUJAK 2024..pdf

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr