Zajedno više možemo – Prevencija i alternativa

Autor: Sandra Vrbešić, 29. 3. 2022.

U sklopu projekta Zajedno više možemo, našu školu posjetili su policajac u zajednici, Robert Vrbešić i zaposlenik Crvenog križa, Tomislav Abramović te su 6. razredima održali predavanja na temu prevencije ovisnosti i alternativa za ovisnost.

Učenici su saznali što je ovisnost te su se detaljnije upoznali s trima najčešćim ovisnostima: o pušenju, alkoholu i drogama.

Učenici su upoznati s razlozima zašto mladi počinju pušiti, ali i sa štetnosti cigareta za zdravlje. Također, predstavljeni su statistički podaci za konzumaciju alkohola, prema kojima je Hrvatska u samom europskom vrhu prema količini konzumacije alkohola. Učenici su saznali i da je konzumacija alkohola vodeći uzrok prometnih nesreća, ali i drugih kriminalnih radnji. Predavači su predstavili i najrasprostranjenije droge, uputili učenike kako da ih prepoznaju po izgledu te ih  upozorili na posljedice koje njihova konzumacija može imati za sve aspekte života, od osobnog, do obiteljskog, kao i na financijske i materijalne posljedice.

Učenici su nabrojili i druge ovisnosti kao što su one o kockanju, klađenju, internetu, društvenim mrežama i igricama, te su se složili da niti jedna od njih nije poželjna i da ih trebamo sprječavati.

Na kraju su predavači kao alternativu za ovisnosti predstavili brigu o svim aspektima vlastitog života te njegovanje pravih vrijednosti, uključujući volontiranje i bavljenje sportom.

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr