Dan dječje knjige

Autor: Mirna Scheibl, 6. 4. 2022.

U ponedjeljak, 4.travnja u našoj knjižnici bilo je bajkovito. Učenici razredne nastave sudjelovali su u radionici povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige. Međunarodni dan dječje knjige slavi se 2. travnja, na rođendan Hansa Christiana Andersena. Ovaj dan prvi je put obilježen 1966. godine. Organizirala ga je Jella Lepman, osnivačica Međunarodnog odbora za knjige za mlade (International Board on Books for Young People – IBBY). Njime se želi potaknuti obitelji, učitelje i djecu diljem svijeta na ljubav prema čitanju i na sudjelovanje u događanjima posvećenima čitanju u lokalnim zajednicama.

Svake je godine druga međunarodna sekcija IBBY-ja domaćin koji odabire temu i poziva poznatog autora i ilustratora da kreira poruku za djecu diljem svijeta, a to je ove godine Kanada s temom: Priče su krila koja vam pomažu uzletjeti svakog dana.

Na početku radionice prisjetili smo se što je to bajka, koje bajke poznajemo i što čini bajku drugačijom od priče. Zatim su učenici pomoću puzzli pokušavali otkriti naziv bajke. Prisjetili smo se poznatog danskog pisca bajki Hansa Christiana Andersena. Otkrili smo da je rođen u Danskoj prije 217 godina te da je napisao nama poznate bajke: Ružno pače, Djevojčica sa šibicama, Palčica, Carevo novo ruho, Mala sirena

Učenici su se zatim udobno smjestili u novi kutak u našoj knjižnici te poslušali bajku Palčica koju im je pročitala knjižničarka.

Nakon razgovora o pročitanom, uslijedio je najzanimljiviji dio radionice, izrada čarobnih predmeta.

Učenici su prema vlastitom izboru izrađivali čarobna ogledalca, kraljevske krune ili čarobne štapiće. Neki su uspjeli izraditi i sve čarobne predmete koje su zatim ponosno ponijeli kući kako bi iznenadili drage osobe.

Priče su krila koja vam pomažu uzletjeti svakog dana.
Čitanje je sloboda. Čitanje je dah. Čitanje vam omogućuje da vidite naš svijet na novi način i poziva vas u svjetove koje nikada ne želite napustiti. Čitanje omogućuje vašem duhu da sanja. Kažu da su knjige prijatelji za cijeli život i ja se slažem.Vaš savršeni svemir raste samo kada čitate. Priče su krila koja vam pomažu uzletjeti svakog dana pa pronađite knjige koje govore vašem duhu, srcu, umu. Priče su lijek. One liječe. One tješe. One inspiriraju. One podučavaju. Blagoslovi pripovjedače i čitatelje i slušatelje. Blagoslovi knjige. One su lijek za bolji, svjetliji svijet.

Richard Van Camp

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr