Vršnjačko poučavanje u Tjednu mozga

Autor: Sandra Vrbešić, 18. 3. 2022.

Ove godine obilježava se 21. po redu Tjedan mozga te traje od 14. do 20. ožujka. Cilj tjedna mozga je upoznati odrasle i djecu s najsloženijim organom u tijelu – mozgom i njegovim funkcijama. Učenici 4. razreda, zajedno s učiteljicom Zdravkom Kopić, psihologinjom Sandrom Vrbešić i studenticom psihologije na praksi Reom Smrekar, obilježili su Tjedan mozga. Tjedan mozga obilježen je u sklopu eTwinning projekta Primjena različitih tehnika učenja, u suradnji s Osnovnom školom Ivana Martinovića iz Štitara te Osnovnom školom don Mihovila Pavlinovića iz Podgore, a komunicirali smo putem zoom platforme.

Učenici su prvo poslušali predavanje doc. dr. sc. Ivane Pavlinac Dodig, dr. med. s Odsjeka za neuroznanost Medicinskog fakulteta Split na temu Neustrašivi mozak – neuroznanost straha. Saznali su od kojih se glavnih dijelova sastoji mozak, kako mozak upravlja emocijama, posebice ljutnjom te koje životinje imaju mozak najsličniji ljudskom.

Zatim su učenici naše škole predstavili deset zanimljivosti o mozgu i nekoliko mozgalica koje su rješavali učenici iz drugih dviju škola, a možete ih pogledati OVDJE.

Učenici iz Podgore upitnikom su ispitivali lateralnost mozga. Učenici su trebali odgovoriti na nekoliko pitanja kako bi saznali koja je polutka njihovog mozga dominantna, a rezultati ispitivanja pokazali su da pet naših učenika dominantno koristi lijevu stranu mozga, odnosno desnu ruku, dok dva učenika dominantno koriste desnu stranu mozga, odnosno lijevu ruku, a jedan učenik podjednako koristi obje strane.

Na kraju su učenici iz Štitara pokazali nekoliko brain gym vježbi koje imaju za cilj aktivirati obje polutke mozga i poboljšati mentalnu učinkovitost.

A kako je sve izgledalo pogledajte u VIDEU.

Uživali smo i stekli mnoga korisna znanja koja možemo nastaviti primjenjivati. Zahvaljujemo se našim kolegicama i prijateljima iz partnerskih škola!

Ukupno: 211916
Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr