Bogatim aktivnostima obilježili smo Dječji tjedan

Autor: Sandra Vrbešić, 7. 10. 2023.

Od 2. do 8. listopada obilježavao se Dječji tjedan. U matičnoj školi obilježili smo ga bogatim aktivnostima. U obilježavanju su sudjelovali učenici razredne nastave, njihovi učitelji, učiteljica informatike kao i stručni suradnici. Školska psihologinja Sandra Vrbešić, koja je i volonterka Društva „Naša djeca“ u Donjem Miholjcu osmislila je i koordinirala aktivnostima koje su se realizirale svaki dan u tjednu.

U ponedjeljak, 2. listopada započeli smo sa obilježavanjem Dječjeg  tjedna tradicionalnim crtanjem kredama na prostoru ispred škole.

U utorak, 3. listopada u školi je bilo posebno veselo. Za sve učenike razredne nastave i stariju vrtičku skupinu Dječjeg vrtića Pinokio u Viljevu organizirana je predstava Teatra to go pod nazivom Botaničari. Predstava je bila poklon općine Viljevo svim mališanima. Hol škole odzvanjao je dječjim smjehom te smo svi uživali u poučnoj predstavi o recikliranju.

U srijedu, 4. listopada učenici su se bavili ozbiljnim temama. Organiziran je sastanka Vijeća učenika. Učenici su izabrali svog predstavnika, upoznati su sa školskim kurikulumom te su davali svoje prijedloge za poboljšanje školske kuhinje, očuvanja školske imovine, ponašanja u školskom autobusu.

Tema ovogodišnjeg Dječjeg tjedna je VJEŠTINA, s posebnim naglaskom na razvijanju vještina u području STEM-a. STEM pristup znači da se dijete potiče na interdisciplinarno učenje odnosno kombinaciju svih područja u rješavanju nekog zadatka. Ovakav pristup bi u vremenu u kojem živimo trebao biti neizostavan dio odgoja djece i mladih. Upravo zato, učenici 1. razreda su s učiteljicom informatike Mateom Vincetić odradili 4 predložene aktivnosti iz Priručnika kojeg  smo dobili iz Saveza Društva Naša djeca.

U četvrtak, 5. listopada imali smo gošću Katarinu Ćosić, volonterku Društva Naša djeca iz Donjeg Miholjca i pedagoginju koja radi u vrtiću Pinokio. Učenici prvog i drugog  razreda sudjelovali su u Bajkaonici. Bilo je vrlo zabavno i poučno. Saznali smo što je to brigitis i kako se možemo nositi s Brigašem i Morašem. Učenici su u ovoj radionici na zabavan način bili poučeni kako se mogu nositi sa brigama koje ih more.

Za slobodne učenike u međusmjeni organizirana je radionice u kojoj su učenici naučili još jednu novu vještinu – izradu narukvica prijateljstva.

U petak, 6. listopada nije bilo nastave jer su učitelji bili na stručnoj ekskurziji,  ali naši učenici su bili vrijedni i napravili su plakate sa sloganom dječjeg tjedna Ljubav djeci prije svega i fotografirali se sa članovima svoje obitelji.

Trajni ciljevi Dječjeg tjedna su:

• usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu,
  • organizirati u tim danima posebne i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu,
  • pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece,
  • poticati volonterski društveni i stručni rad odraslih s djecom, te i aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

Drago nam je da smo obilježavanjem Dječjeg tjedna uspjeli ispuniti neke od zadanih ciljeva i veselimo se idućem Dječjem tjednu uz nove zanimljive aktivnosti!

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr