Međunarodni dan tolerancije

Autor: Sandra Vrbešić, 17. 11. 2023.

Međunarodni dan tolerancije se svake godine obilježava 16. studenoga od 1996. godine, kad je Opća skupština Ujedinjenih naroda pozvala sve svoje članice UN-a na obilježavanje dana poštovanja i uvažavanja drugačijih, u skladu s Deklaracijom o načelima tolerancije UNESCO-a iz 1995. godine koja definira toleranciju ne samo kao moralnu dužnost, već i pravnu i političku obvezu za pojedinca, društvene skupine i države.

U četvrtak 16. studenoga u obje smjene obilježen je Međunarodni dan tolerancije. U A-smjeni psihologija Sandra Vrbešić bila je gošća na satu razrednika u 6.a razrednom odjelu. Psihologinja je s učenicima razgovarala o važnosti uvažavanja različitosti te su učenici osvijestili koliko su tolerantni.

U drugom dijelu sata učenici su sudjelovali u radionici pod nazivom Idemo na izlet. Iz vrećice su izvlačili uloge. Učenici su imali tri uloge: da ne vide, ne čuju i ne govore, a zadatak im je bio dogovoriti se gdje idu na izlet, kako će putovati, koliko će ostati i što će sve ponijeti. Ostali učenici su opažali tko je najviše bio izoliran prilikom dogovora, a tko je preuzeo ulogu vođe.

U B- smjeni pedagoginja Antonija Blaženović je s učenicima petih i šestih razreda, u okviru projekta Čekaonica, obilježila Međunarodni dan tolerancije. Pedagoška radionica započela je igrom u kojoj su se učenici bez upotrebe verbalne komunikacije trebali razvrstati u grupe, ali pazeći na boju koju su imali zalijepljenu na čelu. Samo je jedan učenik imao crnu naljepnicu, dok su drugi imali četvorke. Nakon što su sjeli u grupe, uočili su da je jedan učenik ostao sam.

Uslijedila je rasprava te su učenici zaključili kako bi trebali uvažavati različitosti, biti empatični, poštivati druge, međusobno se podržavati i pozivati jedni druge na druženje.

Nakon rasprave, učenici su zapisali što za njih znači pojam tolerancija.

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr