23. Tjedan mozga (Brain Awareness Week) u našoj školi

Autor: Sandra Vrbešić, 14. 3. 2024.

Kampanja poznata u svijetu kao BRAIN AWARENESS WEEK, provodi se u Hrvatskoj 23. godinu zaredom u mjesecu ožujku pod nazivom TJEDAN MOZGA.Ove godine poseban naglasak stavljen je na teme: neurogastronomija (Mozak i hrana) te socijalni mozak. U našoj školi, 13. ožujka, raznolikim aktivnostima obilježili su Tjedan mozga Bis3ći, psihologinja Sandra Vrbešić i student psihologije na praksi Nikola Brkić.

U uvodom dijelu ponovili smo što sve znamo o mozgu,  učenici su imali priliku vidjeti model mozga te su upoznati s građom mozga i njegovim važnim funkcijama.

Nakon toga učenici su morali po mirisu prepoznati pet namirnica s karakterističnim mirisom (kava, češnjak, naranča, ružmarin, origano). Najbolji su bili u prepoznavanju mirisa kave, potom naranče, a najmanje uspješni u prepoznavanju mirisa origana.

Učenici su saznali koju hranu voli mozak i što bismo trebali konzumirati da naš mozak što bolje funkcionira. Neku od  navedene hrane učenici su imali i priliku degustirati: orašaste plodove, borovnice, tamnu čokoladu te zeleni čaj. Učenici su dobili straničnike s navedenom hranom i dva recepta te će te dobivene  informacije prenijeti svojim prijateljima u razredu i poučiti ih koju bi hranu trebali češće konzumirati.

Drugi dio radionice bio je posvećen socijalnom mozgu i emocijama. Učenici su čitali neutralne rečenice iz određene emocije, a ostali su po tonu glasa trebali pogoditi o kojoj se emociji radi.

Učenici su bili uspješni i u pokazivanju facijalne ekspresije za određenu emociju.

Na kraju su  učenici pomoću emo lutkica pripremili kratke scenske nastupe i imali smo priliku vidjeti što se dešava kad se sretnu tuga i gađenje, a posebno je bilo zanimljivo vidjeti kako su se slagali iznenađenje, strah i sreća.

Osnovna škola Ante Starčevića Viljevo / Kralja Tomislava 1, HR-31531 Viljevo / www.os-astarcevica-viljevo.skole.hr / ured@os-astarcevica-viljevo.skole.hr